קיצור תולדות הזמן, או: קונספירציית הזמן-חלל הגדולה

"Wil, I think we have to tell him the truth"
"If we tell the truth, the timeline…"
"Timeline! This is no time to argue about time! We don't have the time!"

[Troi and Riker, Star Trek: First Contact]

פיקסלים רבים נשפכו בנוגע לשמירה על רצף הזמן הטרקי באנטרפרייז. מטבע הדברים, כאשר מחליטים להריץ סדרה בעבר, יש בעיה של המשכיות. איך זה שלא קירק, לא פיקארד, לא סיסקו, לא ג'יינווי, לא קיו ולא אף אחד עד ספטמבר 2001 שמע על אחד קפטן ג'ונתן ארצ'ר, שהיה קפטן הספינה המהירה הראשונה של צי כדור הארץ, או על חבר מרעיו?
איך זה שמעולם לא הוזכר אותו אדם, שכביכול (לפי הרמזים שניתנו לנו עד כה) יהיה מעורב בייסוד הפדרציה? אנחנו עדיין לא יודעים לאן הולכת ואיך תסתיים (אם בכלל) מלחמת הזמן הקרה ומה יעלה בגורלם של סיליק ושולחיו מהעתיד, אבל גם עליהם אף אחד לא שמע בכלל בתקופה מאוחרת יותר.
למעשה, הדבר היחיד שידענו על תחילת דרכה של הפדרציה לפני אנטרפרייז, הוא שזפרם קוקרן המציא את מנוע הוורפ, ובעקבות עזרת האנטרפרייז E מהמאה ה- 24 הוא הריץ טיסת ניסוי מוצלחת שגרמה לוולקנים להתעניין בנעשה על הסלע השלישי מהשמש והשאר הסטוריה. או שמא, העתיד?
ובכן, אפשרות אחת שתגרום הסדרה הזאת היא הריסת יסודות ההסטוריה של הטרק כמו שאנחנו הכרנו אותו עד אז. ואפשרות שנייה היא להשתמש בה כדי להסביר חלקים חסרים באותה הסטוריה.

"תחייה" עושה את שניהם, אבל באלגנטיות.

מצד אחד, אנחנו פוגשים את הבורג כ- 200 שנה לפני המפגש הראשון המתועד, אבל מצד שני מסבירים לנו כמה דברים שנשארו פתוחים בעתיד.
אמרתי פעם במקום אחר, שכל דיון פילוסופי פסאודו-מדעי בהשלכות של התעסקות במרקם הזמן כפי שהיא מוצגת בפרק יגרום בסופו של דבר לכאב ראש איום ונורא שיימשך לפחות שעתיים. ובכן מזוכיסטים שכמותנו, הבה נפשפש מעט בקו הזמן.


מבט ראשון: סדר כרונולוגי של האירועים, לפי ספירת הנוצרים

אפריל 2063 – זפרם קוקרן מבצע את טיסת הבכורה במהירות וורפ ופותח את המערכה הבין-כוכבית להשתתפות כדור הארץ. בורג משנת 2373 חוזרים לעבר, ומתכננים להטמיע את כל אוכלוסיית כדר הארץ, למנוע את מגע-ראשון ואת לידת הפדרציה כפי שהכרנו אותה. כשפיקארד והאנטרפרייז E בעקבותם, לבורג אין סיכוי. (Star Trek: First Contact)

אפריל 2153 – צוות של חוקרים מוצא גופות בורגיות קבורות בקרח על פלנטה כלשהי, וברוב סכלותם הם מאפשרים להם לחזור לתפקוד. הבורג משתלטים על ספינה, מתחילים להטמיע את כל מי שאפשר אבל נתקלים בארצ'ר ואנטרפרייזיתו. בסופו של דבר מפוצצים את הבורג על ספינתם הגנובה והמוטמעת לחתיכות קטנות, אך לא לפני שהם מספיקים לשלוח קריאה לכיוון גזרת דלתא… מושמעת סברה שעד שהקריאה הזאת תגיע יעברו כ- 200 שנה. (ENT: Regeneration)

שנת 2363 – סימנים ראשונים שהבורג בודקים את היכולות של גזרת אלפא. (TNG: The Neutral Zone)

שנת 2365 – קיו מגיע להציק שוב לפיקארד. הוא מביא את האנטרפרייז למפגש עם קוביית בורג שעושה דרכה לגזרת אלפא. (?TNG: Q-who)

בשנים 2366-9 הבורג הגיעו מספר פעמים לשטח הפדרציה, בדרכם לכדור הארץ. בכל פעם הצליחו לעצור אותם ברגע האחרון. (TNG: The Best of Both Worlds, Decent, I Borg)

שנת 2373 – אחרי שבסרט הקודם דיאנה ריסקה את האנטרפרייז D בפעם הראשונה שהיא לקחה את ההגה (ואני לא אגיד מילה על נשים נוהגות), פיקארד קיבל אנטרפרייז חדשה. עוד הוא חולם על בורגים. והנה יש עוד קובייה בדרך לכדוה"א. את הקובייה מצליחה האנטרפרייז E לכסח (בזכות הקשרים של פיקארד עם מלכת הבורג), אבל היא שולחת חללית קטנה יותר לעבר של כדוה"א (שנת 2063 ליתר דיוק) כדי להטמיע ו.. וואו יש לי דז'ה-וו.


מבט שני: סלט

למה נראה לנו הכל מבולבל? כי התחלנו מהאמצע! אנחנו התחלנו לעקוב אחרי הבורג משנת 2365, במקום מההתחלה שהייתה בשנת 2063. אז עכשיו אפשר לעשות סדר. בזכות אנטרפרייז שמגיעה באמצע הדרך בין 2063 ו- 2373, אנחנו יכולים למלא, סוף סוף, חור בעלילה של יקום הטרק!!!

כשפיקארד פוגש את הבורג פעם ראשונה, הם בדרך לכדור הארץ. מה לעזאזל יש להם לחפש שם? שאלה טובה. היינו צריכים לחכות 14 שנה בזמן שלנו כדי לקבל תשובה טובה. ובכן, כאשר פיקארד הופיע בסצנת המפגש הראשון עם וולקנים, הוא היה אורח. בין היתר הוא גם העיף לחלל כמה בורגים, שנחתו איפשהו וקפאו למשך כמה עשרות שנים. כזכור, הבורג ניסו להפוך את האנטרפרייז E למשדר ענק שישלח אות קריאה לחברים מהקולקטיב של אותה תקופה. הם לא הצליחו.
כאשר הבורג הקפואים נמצאים ע"י החוקרים המפגרים בתקופת ארצ'ר, הם דווקא כן מצליחים לשלוח אות כזה. אות שיגיע כ- 200 שנה מאוחר יותר. 210 שנה מאוחר יותר (היי, צריך גם להגיע כל הדרך מגזרת דלתא) הבורג כבר בודקים את הדופק בגזרת אלפא. מקריות? או שמא מזימה מתוכננת היטב של מלחמת הזמן הקרה?
מה יש לבורג לחפש בכדוה"א, אליו הם מנסים להגיע לאורך TNG? התשובה פשוטה – הם השאירו שם חברים 200 שנה קודם!


מבט שלישי: סדר עולמי

בגלל שזפרם קוקרן ביצע את טיסת הוורפ, נולדה הפדרציה שאפשרה לבורגים מתקופת קוקרן לחיות מחדש, ולשלוח קריאה לחברים. בגלל שארצ'ר כיסח את הצורה לבורגים האלה, פגשנו גם את פיקארד (שגם הוא, בתורו, כיסח את הצורה לבורגים האלה) שפגש את החברים של הבורג שארצ'ר כיסח בדרך לעזור להם (כמה פעמים) וחזר לעבר כדי לאפשר לקוקרן לטוס (במידה מסוימת לגרום לו לטוס) ולהעיף כמה בורגים לא נחוצים לחלל כדי שארצ'ר יוכל למצוא אותם ולכסח להם את הצורה.
[נקודה נוספת: בשנת 2373, וויאג'ר הייתה בסיום העונה השלישית שלה. אני מודה שהמעקב שלי אחרי וויאג'ר לא הגיע עדיין לשם, אבל יהיה מעניין לעשות השוואה להתפתחות הבורג שם באותה תקופה.]
בקיצור, יש לנו כאן לולאת זמן מאורגנת היטב. ממש כאילו JMS היה מעורב מאחורי הקלעים החל מהעונה השנייה של TNG (מה שכמובן לא נכון).
כשסיימתי לראות את "תחייה", ידעתי שזה פרק טוב. פרק, כמו הרבה אחרים, שמהווה אבן דרך בעולם הטרק. לכל סדרה יש פרקים טובים יותר, פרקים טובים פחות, פרקים שלא קשורים לשום דבר, ויש פרקים שקובעים נקודת ציון. כאלו היו למשל Broken Bow, The Andorain Incident, Cold Front, Shockwave, Cease Fire . אלה פרקים שההשפעה שלהם היא רחבה יותר מ 43 דקות.
למה "תחייה" הוא פרק כזה? כיוון שמציגים לנו את הבורג, בלי להציג את הבורג (כמו הצגת הפרנגים) – לא אומרים איך קוראים להם. אנחנו כבר יודעים מאיפה הם הגיעו, כיוון שראינו את "המפגש"; ואנחנו יודעים לאן הם הולכים, כיוון שראינו את TNG. עכשיו נותנים לנו את המידע שחסר באמצע. אני לא יודע כמה פעמים, אם בכלל, קיבלנו פרק שסותם חורים בעלילה ולא יוצר כאלה, ושמספק הסברים ולא קצוות פתוחים (מי זוכר למשל את Concpiracy? – בעונה הראשונה של TNG חרקים ששולחים גם כן אות לעזרה). אני מקווה שיעשו את זה יותר.

יש שתי בעיות עם ההיסטוריה שנולדות בפרק הזה.
הראשונה
: פלוקס. אנחנו לומדים שמערכת החיסון של פלוקס מהווה אתגר לנאנופרובז של הבורג, וגם שסוג קרינה מסוים יכול לחסל אותם. מה קרה למידע הזה במאה ה-24?
השנייה
: בעקבות האירועים, בוודאי ישנו רישום של אופי הגזע העוין והזמן המשוער לפלישה. מה קרה למידע הזה במאה ה-24? למה לא היינו מוכנים לפלישה הזאת?


תשובות אפשריות
: בעקבות מאורעות עתידיים, אולי מלחמה, אולי כאוס במידע הקיים שנבע מהקמת הפדרציה ואולי סלקציה של מידע ישן שהוכנס למערכות המידע שלה גרמו לסינון מידע שנראה לא רלבנטי. יכול להיות שהמאה ה-24 נראתה לארצ'ר וט'פאל (ואולי אפילו למפקדים שלהם) רחוקה מידי ולא ראלית, כך שהמידע הזה בכלל לא נשמר. ויכול להיות שעם סתימתו של חור אחד בעלילה, יצרנו אחד חדש. (שאותו פרק עתידי של אנטרפרייז (או סדרה מס' 6 או 7) יצטרך לפתור).

בנוגע לפלוקס אפשר להציע את אותה תשובה, ואפשר גם לומר שבעתיד הבורג כבר הטמיעו כמה חברל'ך מהגזע שלו ולמדו להתמודד עם הקשיים. אנחנו יודעים שאנשים רגילים לא יכולים להחזיק מעמד מספיק זמן כדי להביא אותם למתקן רפואי שבו יקרינו עליהם את אותה קרינה. ומצד שני, מאז שפיקארד הוטמע הא הנהיג מדיניות של להרוג אנשי סגל בדרך להיות בורג כדי לגאול אותם (ולילי צועקת עליו בגלל זה ב"המפגש"). לא הוזכרה אפילו האפשרות להפוך את התהליך.
בנימה יותר כללית, אנחנו רואים התקדמות מבחינת ההתפתחות של אנטרפרייז. מצד אחד, כאשר יש נפגעים על הספינה הח"תית, ארצ'ר אומר להכין מעבורת כדי להביא את הפצועים, בזמן שאני צועק אל המסך "Beam them directly to sickbay!!".. אבל כשצריך למקש את הספינה המוטמעת ארצ'ר תופס את ריד ומשתגר לשם. אנחנו רואים סגנון פיקודי הרבה יותר החלטי. המעבר לכוננות טקטית נעשה מראש כשמתקרבים לסכנה, ולא אחרי הירייה הראשונה. הצוות מיומן יותר, זריז יותר וכל העסק עובד בצורה הרבה יותר מסונכרנת. הם מתחילים להתנהג פחות כמו ילדים ויותר כמו ספינת דגל של סטארפליט. זו גם הפעם הראשונה שאני שומע את ארצ'ר מציג את עצמו כקפטן ספינת צי-הכוכבים אנטרפרייז, ולא ספינת כדה"א.

ט'פאל שומעת על מסע בזמן של היצורים האלה, רואה את הטכנולוגיה המתקדמת, ולא אומרת מילה על משרד המדע הוולקני שקבע כי מסע בזמן אינו אפשרי. GO ט'פאל!