1X01 – קשת שבורה

Season 1 – Episodes 1&2
Broken Bow- Parts I-II
Director: James Conway

עונה ראשונה – פרקים 1 ו- 2
קשת שבורה I-II
במאי: ג'יימס קונווי

הפרק מתחיל בשיחה בין ג'ונתן ארצ'ר הילד לאביו, הנרי ארצ'ר, האיש שתיכנן ובנה את מנוע הוורפ 5.

שלושים שנה אח"כ, במקום ושמו קשת שבורה באוקלהומה, בעקבות מרדף של שני סוליבנים אחרי קלינגוני (קלנג) , הקלינגוני נורה ונפצע ע"י בנאדם ושני החייזרים מתים בפיצוץ. בעקבות האירוע, נקרא קפטן ג'ונתן ארצ'ר לסטארפליט מדיקל (חר"פ). הוולקנים רוצים לדחות את המראת אנטרפרייז עד שהעניין של החזרת הקלינגוני הפצוע לקרונוס יפתר- ארצ'ר מתנגד לדחייה. הוולקנים מעדיפים שהקלינגוני יומת וכך ישמר כבודו, ארצ'ר מציע להחזירו על אנטרפרייז בחזרה לקרונוס בחיים.

בתור שנייה בפיקוד וקצינת מדע ( זוכרים את התפקידים של ספוק?) מצטרפת סאב קומנדר ט'פאל, רק באופן זמני. אנו מתוודעים לנאום של ד"ר קוקרן. בפעם הראשונה אנו לומדים מי המציא את המשפט "To boldly go…".

במקום אחר באותו זמן, הרעים (הסוליבנים) מתכננים לחטוף את הקלינגוני, יש עדות למסע בזמן.

באנטרפרייז יש מנהג – הקפטן אוכל עם ט'פאל ועם קומנדר טאקר. יש שף שמכין אוכל ומלצר שמגיש את האוכל לקפטן.

הקלינגוני מתעורר, הקפטן והושי הולכים לבקרו במרפאה. המתרגם האוניברסלי לא עובד עדיין (רק בשלביו הראשונים) והושי מתרגמת בעצמה. נפילת מתח – הסוליבן חודרים לספינה (יש להם יכולת להסוות את עצמם – כמו הג'מהדר) וחוטפים את הקלינגון. ט'פאל, בציניות וביהירות וולקנית, מעירה לקפטן שהמשימה הסתיימה ושצריך לחזור לסן פרצסיסקו; ארצ'ר בתגובה אומר לה לקבור את הציניות שלה ולהציע את עצמה כעזרה ("Take your Vulcan cynicism and bury it") .

נתיחה של סוליבן שמת על אנטרפרייז מגלה שהסוליבן הנחשב גזע פרימיטיבי, הונדסו גנטית (הם יכולים לנשום באטמוספירות שונות ויש להם ראייה משופרת). ניתוח הנתונים שלפני נפילת המתח מגלה שלספינת הסוליבן הייתה טכנולוגיית חמקן (stealth), או בשפתנו – מתקן הסוואה.

בינתיים בהנדסה, הושי מביאה את התרגום של הקלינגוני לקפטן, אחת המילים שהוא אומר היא "רייג'ל". – ט'פאל הסתירה מהקפטן שרייג'ל 10 (הכוכב העשירי במערכת רייג'ל) הוא הכוכב האחרון שהוא היה בו לפני שהגיע לכדור הארץ. אנטרפרייז בדרכה לשם.

הסוליבן חוקרים את הקלינגוני עם סמי אמת. הוא אומר שהוא בא לפגוש נקבה בשם סארין.

אנטרפרייז מגיעה לכוכב, הקפטן מתכונן לרדת לכוכב עם צוות (First away mission). על הכוכב, כל הצוות נלקח בשבי. הקפטן פוגש את סארין המגלה לו כי קלנג נשא הודעה לעמו – הסוליבן מביימים התקפות על הקלינגונים כדי לגרום למלחמת אזרחים, קלנג נשא עמו את ההוכחה לכך. הקפטן שואל את סארין למה הם עושים את זה, והיא עונה לו שלא הם המחליטים, אלא למעשה, הם חיילים ב"מלחמת זמן קרה" (Temporal Cold War) – הם מקבלים פקודות מהעתיד הרחוק.

סארין מתה בקרב יריות ומילותיה האחרונות: מצא את קלנג. הקפטן נפצע ברגלו.

על אנטרפרייז – טאקר וט'פאל עוברים חיטוי ביחד בסצנה הזאת אנו נוכחים לרמזים מיניים שלא נרחיב את הדיבור עליהם (אם אתם יודעים למה אני מתכוון). בינתיים הקפטן מחלים מהפציעה, הד"ר מטפל בו עם עלוקה.

בתפנית ראשונה בדמותה – ט'פאל אומרת לקפטן שהם ממשיכים במשימתם. היא אומרת שקפטן בפועל היא חזתה את רצונו (להפתעתו הגמורה של ארצ'ר, שצפה כי הם בדרכם חזרה).

בפעם הראשונה אנו שומעים את יומן הקפטן, אין תאריך כוכבי; אנטפרייז סטארלוג, התאריך הוא 16 באפריל 2151.

טי-שירט, תחתונים צמודים, הקפטן מדבר עם הכלב שלו – זו סדרה מסוג חדש.

בינתיים, ליד הכוכב העשירי, הסוליבן מקבלים הוראה להשמיד את אנטרפרייז. אנטרפרייז מגיעה להציל את הקלינגוני. הקפטן וטאקר מתגנבים לתחנה הסוליבנית, ומצילים את הקלינגוני. ארצ'ר מגיע לחדר מיוחד של הסוליבן. הוא פוגש שם מישהו שמכיר את שמו ומאיים להורגו (אנחנו נפגוש אותו שוב בפרק 11). בדיוק ברגע היריה, טאקר משגר את ארצ'ר לאנטרפרייז (שיגור האדם הראשון בסדרה) והקפטן מתממש בפוזת "זינוק לאתמול" (Quantum Leap) קלאסית.

בקרונוס, במועצה הגדולה, הם מחזירים את הקלינגוני ומקבלים תודה מראש המועצה הקלינגונית. הקלינגונים בודקים את דמו של קלנג ומגלים בתוך הדנ"א שלו את ההודעה המוצפנת.

אנטרפרייז מקבלת הוראות להמשיך בדרכה.

ארצ'ר מציע לט'פאל להישאר, אבל רומז שכדאי שזה יבוא ממנה. במעין הסכמה בשתיקה, ט'פאל תבקש להישאר.