Shockwave או: To be continued…

פרק סיום העונה הראשונה של אנטרפרייז דוחס את כל מה שעברנו במשך 25 פרקים אל תוך 45 דקות.

אנטרפרייז נשלחת לבקר מושבה של ח"תים (חייזרים תורניים), שהקימו יישוב מרוחק באמצע שומקום. האטמוספרה שלהם מאוד דליקה, ואנטרפרייז מוזהרת שלא להצית אותה בטעות עם האגזוז שלהם.

אופס. בדרך למטה משהו משתבש. גל הדף ענק שוטף את כל האטמוספרה של הכוכבון האומלל והיא נשרפת כמו נייר עיתון בל"ג בעומר, כשהמושבה למטה נראית כמו מגדלי התאומים בבוקר ה- 12 בספטמבר.

כולם בטוחים שאנטרפרייז פישלה. ארצ'ר מאשים את ריד שלא מבין מה יכול היה להשתבש וכולם מבואסים רצח. הדו"ח שארצ'ר מעביר לפיקוד סטארפליט עובר לוולקן והם ממליצים לבטל את המשימה. סטארפליט מחליט לקבל את ההמלצה ומחזיר את אנטרפרייז הביתה. ארצ'ר מביא את הבשורות לט'פאל וטאקר, נותן להם את הפקודות האחרונות ומגרש אותם מהרדי רום, בבכי.

ט'פאל באה לפלוקס. היא מודאגת ומבקשת ממנו לשים עין על יוני כי היא לא בטוחה שהוא מסוגל להמשיך לפקד על אנטרפרייז במצבו. פלוקס מרגיע אותה ואומר שזה אנושי וטבעי שהוא יסתגר בחדר ויהיה עצבני – זה יעבור לו. זה מעניין, לפלוקס יש יכולת הבחנה על בני אדם, ובכלל על גזעים שמזכירה את היכולת הלא לינארית של גיינן ע"ע "אנטרפרייז מאתמול"- אפרופו, עוד פרק על מסע בזמן.

ט'פאל נוקשת על דלתו של ארצ'ר. הוא שוכב על המיטה בביגוד אזרחי, משחק בכדור. היא באה להראות לו שהם מצאו איזה פגם במעבורת שפוצצה כמה אלפי בני אדם לקרטושקעס אבל הוא עצבני ומגרש אותה. היא אומרת לו שהוא מרחם על עצמו, והוא מתרגז על החוצפה ואומר לה שהוא מרחם על הרבה אנשים, כל אנשי סטארפליט שסמכו עליו ועל היכולת שלו לבצע את המשימה הזאת. בלב הוא חושב על אבא שלו – בתחילת הפרק טאקר שואל אותו אם הוא חושב שגם בני אדם יקימו מושבות כאלה כל כך רחוק מהבית, וארצ'ר עונה שאם אבא שלו היה בחיים הוא היה אומר שאין לו ספק בזה. ארצ'ר מאוכזב מעצמו בגלל שהוא לא עומד בסטנדרטים שאבא שלו העמיד לו. וזה אחרי שרק לפני שני פרקים הוא היה צריך להצדיק את השם של המנוע שלו (It's called a Warp 5 engine, trip – פרק 23, גיבור שנפל).

הוא הולך לישון ומתעורר לפני עשרה חודשים. יום לפני קלנג, Broken Bow. עד שהוא מנסה להבין מה קורה איתו, מר דניאלס שנהרג בנסיבות מצערות ע"י סולבאני בפרק 11 החזיר אותו בזמן כדי להסביר לו שהרס המושבה לא נגרם ע"י אנטרפרייז. אחת הקבוצות שמשתתפות במלחמת הזמן הכניסה ספינה מוסווית לאחד האסטרואידים שסובבים את הכוכב והיא גרמה לפיצוץ, תוך שינוי רצף הזמן-חלל. הכל כדי שיוני ארצ'ר לא ישלים את המשימה שלו.

עכשיו נא לשים ברקע את המוזיקה של משימה בלתי אפשרית:

Your mission, Captain Archer, should you choose to accept it is –

לחזור למושבה החרבה
לפתוח את החדר של דניאלס שננעל ונחתם בסוף פרק 11 ולהוציא משם מידע על החללית המוסווית והמבנה שלה
ללמד את טאקר פיזיקה ומכאניקה שעדיין לא הומצאה כדי שהוא יוכל לבנות מכשיר שיגלה את הספינה הזאת
לבדוק את גוף המעבורת (זוכרים את הפגם שמצאו בסריקה שלה?) ולמצוא חלקיק בטכנולוגיה סוליבאנית שאיפשר להם לפוצץ את האטמוספירה. לתת אותו לט'פאל כדי שתבין את הטכנולוגיה ותבנה ממשק. למה ממשק?
כי צריך לשתק את הספינה המוסווית, לפרוץ אליה, להמם כמה עשרות סוליבאן ששורצים שם על הקירות והתקרה, להגיע לחדר מסוים, להקיש קוד מסוים, להוציא שלושה דיסקים עם מידע ולחזור. הכל תוך 10 דקות. זוז.

באופן מפתיע ביותר הם מצליחים לסיים את המשימה בלי להיהרג או להילקח בשבי.

האמנם?

אדמירל פורסט ממש יוצא במחול מרוב שמחה כשיוני מספר לו על הממצאים. הוא אפילו לא חוקר יותר מידי איך בדיוק הם הצליחו את המבצע המופלא, ומבטיח לארצ'ר שהכל יבוא על מקומו בשלום עכשיו. ט'פאל לעומת זאת לא מסתדרת עם ההסבר שלו על דניאלס והחזרה בזמן. היא טוענת שזה לא הגיוני ושהמדענים הוולקנים הודיעו שמסע בזמן הוא בלתי אפשרי. ארצ'ר מבקש ממנה למצוא לו פתרון חלופי, והיא לא יכולה. הוא מבקש ממנה לסמוך עליו מכיוון שקשה לו מספיק בלי שקצינת המדע שלו תטיל בו ספקות.
הם כבר ממש חברים. ההערה של השגרירה ולאר לפני שני פרקים השתלמה לה כנראה. ט'פאל מגיעה למגורים של ארצ'ר בתכיפות הולכת וגדלה. היא שומרת על חוש הומור מוסווה בציניות ובקור הוולקני שלה כשהיא מדברת איתו ועם חברי צוות אחרים בכלל.

אָ בַ ל

זה היה קל מידי, נכון?

גם הסוליבאן חשבו ככה.

בהוראת המנהיג העליון מהעתיד בחדר הזמן המגניב, הסוליבאן צובאים על אנטרפייז. ארצ'ר מגלה אותם בגלל סטיה קלה באיזון של שדה הוורפ (זוכרים את unexpected?) והם דורשים שארצ'ר יעלה לספינה שלהם בתוך חמש דקות או שהם מפוצצים את אנטרפרייז לאבק חללי.

"The anomaly, my ship, my crew.. I suppose you're worried about your fish too!", Q to Captain Jean-Luc Picard; TNG178 – All Good Things pt.II

ארצ'ר חושב חצי דקה ואז מתחיל ללכת לכיוון המעלית. הוא ממנה את ט'פאל למפקדת הספינה ומבקש ממנה לשמור על ראש פתוח, במיוחד בקשר לדברים שהמדענים הוולקניים אומרים שהם בלתי אפשריים. הוא מבקש מכל הצוות שיעזרו לט'פאל, ומהושי שתשמור על פורת'וס (בלי גבינת צ'דר)

כשארצ'ר מנסה לצאת מהמעלית, הוא מגלה שהוא בסן פרנסיסקו ההרוסה. דניאלס יוצא כולו המום ואומר לו שקיבל פקודות להעביר את ארצ'ר אליו, למאה ה- 31, כדי להציל את רצף הזמן-חלל.
מאחר וברור שהבאת ארצ'ר למאה ה- 31 לא הצילה שום רצף זמן-חלל, הוא מבקש מדניאלס שישלח אותו בחזרה. אבל זה אומר שברגע שהוא העביר אותו בזמן, העתיד השתנה. כל הציוד של מעבר בזמן נהרס ואין שום דרך לשלוח אותו בחזרה.

בינתיים, 1000 שנה ועשר דקות קודם, קפטן סוליבאן מתעצבן שארצ'ר לא מגיע אליו. ט'פאל מנסה להסביר לו שארצ'ר בכלל לא על אנטרפרייז אבל עשרות ספינות מכוונות נשק רב עוצמה אל עבר ליבת הוורפ.

To be continued…