1X10 – הבת מזל

Season 1 – Episode 10
Fortunate Son
Director: Levar Burton

עונה ראשונה – פרק 10
הבת מזל
במאי: לוואר ברטון

ספינת משא מותקפת על ידי ספינת נוסיקנים {זוכרים אותם? אלה שהעניקו למלך פיקארד את ליבו המלכותי (מלאכותי)}.
ארצ'ר מקבל שדר מאדמירל פורסט, שלפי דעתי הוא האדמירל היחיד בסטארפליט כמו שהאנטרפרייז המקורית בדור הישן היתה הספינה היחידה בצי במשך כל שלושת העונות שלה. פורסט מורה לו לסובב את אנטרפרייז כדי לעזור לבת מזל (תרגום חופשי).
ארצ'ר אומר לו בתגובה לאיכות התקשורת שלהם שהם מתכננים בתוך זמן קצר להתקין את לויין התקשורת הראשון (ע"ע אויב שקט).

בתדרוך הראשון לצוות, מאייוות'ר שובר את הדממה שאפפה אותו עד עכשיו ומקבל את השורה הכי ארוכה שקיבל עד היום. אנטרפרייז מגיעה לבת מזל ומגלה אותה פגועה ובלי יכולת תקשורתית. על כן מחליט יוני, לקחת את החברה לביקור על המזליסטית, שנראית יותר כמו חיקוי של משחתת קרב של כדוה"א מבבילון 5 .

הוא פוגש בקצין הראשון (סתם איזה ילד נפוח מחשיבות) שלא כ"כ שמח לקבל את עזרתו (מה הוא מסתיר?) אבל ארצ'ר, אם כבר למדתם להכירו, בדרכו המיוחדת שלו, תמיד נשאר, או יותר נכון, תמיד מוצא דרך להישאר (איפה ט'פאל במצב הזה שתציע לעזוב) כשהוא לא רצוי (אני הייתי מעיף לו סתירה, יש לו דיבור יורמי, ילד טוב ירושלים כזה, איח… בא להקיא).

מהמדים של הילדון אפשר להבין שכולם כולל כולם לובשים סרבלי טיסה של חי"א חוץ מט'פאל עם חליפת החתולה שלה, כמו שנהוג לקרוא לזה.

אנחנו מגלים שהם מחזיקים נוסיקני אחד פצוע עם דם ורוד (קלינגוני) שאוהב להתגרות בשובים שלו א-לה קיו.

באותו הזמן, הילדון ( ע"ע קצין ראשון של משחתת כדוה"א) אוכל סטייק אמיתי ( ממתי יש רפת על האנטרפרייז?מאיפה הבשר?הקפאה?משלוחי מנות קפואות? מה קורה פה? רק אותי זה מטריד?) עם טראוויס.
הוא מגלה לנו פרט טריוויה מעניין: החללית היא מסוג NX, הוא אומר שזהו דגם, מה שאומר שזו לא חללית ניסוי כמו הדיפאיינט הזכורה לטוב.

טראוויס מגלה קצת מדמותו, אבל עכשיו אחרי 10 שנים, אני סוף סוף קלטתי חלק שעד עכשיו לא קלטתי: ג'ורדי לה-פורג'. אז ככה. ג'ורדי שלנו מביים את הפרק הזה. טראוויס מזכיר מאד את דמותו של ג'ורדי בתחילת הדור הבא ונראה שיש כאן איזשהו מפגש דמויות; אסביר: שתי הדמויות שחורות (זה פרט קטן ושולי), שתיהן בתפקיד מפתח (כתוביות הפתיחה) אך לא מקבלות זמן מסך או תפקיד כלשהו בקידום העלילה, אפילו בדיעבד- עד כאן כרגע, תוספת בהמשך.

ארצ'ר מגלה שהם מחזיקים בנוסיקני אחרי עוד שקר של ט'פאל על הבת מזל (או שהתסריטאים ממש גרועים או שצריך לרדת מהמחשבה הזו שוולקנים לא משקרים) ומשחק בקשיחות עם הילדון של הבת מזל בדרישה לראות את השבוי. כמובן שהילדון משתכנע, יוני וחבורתו יוצאים לשחק אותה הצלב האדום (רלוונטי לימים האלו משום מה) אך נקלעים לקרב יריות באחד מרציפי המטען של ה"משחתת" הזו. סיטואציה מוזרה, טריפ יורה ראשון ואפילו פוגע במטען, האם הם אינם יודעים שהחללית הזו נושאת דיליתיום? צריך להקים וועדת חקירה ממלכתית, ממש רשלנות פושעת, מה כבר שמים בחביות? איך הוא ידע שכל החללית לא תתפוצץ? בהחלט שאלות מטרידות.
בעורמה מצליח הילדון לבודד את יוני וחבורתו ברציף ולשחררם מהמשחתת. ארצ'ר קורא לטאקר לעזרה והסצינה נגמרת בלי יותר מדי רעש וצלצולים בעוד הבת מזל חומקת משם באלגנטיות.

על אנטרפרייז, טראוויס משחק בפסיכולוגיה וארצ'ר שומע להצעתו ללכת לצוד נוסיקנים כדי למצוא את הבת מזל .
בתמונה הבאה, הילדון מתחיל להזכיר קצת קארדסי עם שיגעון גדלות, כמו שאנחנו כבר מכירים מחע"9 ומוציא במכות מהנוסיקני את קודי המגינים של הספינות הנוסיקניות ( מה שהפיל את אנטרפרייז בדורות- העתקה?!?), אך לא זו בלבד, הוא מבקש להרוג את הנוסיקנים באשר הם. בד בבד טראויס משחק עם טאקר בהנדסה א-לה ג'ורדי.

כמו כל ילדון, גם הילדון של הפרק הזה הולך שולל אחר פח שטומנים לו הנוסיקנים מאחורי אסטרואיד, הנוסיקנים עושים בורדינג למשחתת שלנו (להזכירכם, בסך הכל ספינת משא ענתיקה) ומתפתח קרב על החללית. מזל שהבורג עוד לא בתמונה, אני אפילו לא רוצה לחשוב על המשוואה הזו.
מה שמעניין הוא שבאמצע הקרב נפתח לינק תקשורת בין אנטרפרייז למשחתת ומתנהלת שיחה בין ארצ'ר והילדון. מעניין איך זה קורה?האם אנחנו אמורים לקבל את זה שבזמן ההוא, עם התקשורת הפרימיטיבית, כל זה אפשרי? פעם הייתי קונה את זה, עכשיו לא! הרי לכל מקום הם הולכים עם הסלולרי שלהם. פתאום לא? ואז נחשו מי משתלט על התקשורת? נכון, הפסיכולוג טראויס, שבשיחה רדודה מצליח לשכנע את הילדון להחזיר את הנוסיקני לנוסיקנים (רומא לרומאים… לא משנה) וכך להציל את חיי כווווולם.

אני מרגיש שאני מלאה אתכם בתיאורים, אז אני אפסיק , אבל בקיצור הכל נגמר סוף טוב הכל טוב, בלה בלה בלה.

להגיד שלא אהבתי את הפרק הזה יהיה לשון המעטה. זה היה הפרק הכי גרוע עד עכשיו, קודם כל כי טראוויס מקבל טקסט על הפנים, של ילד מתבגר שהכל יושב לו בבטן, ובמקום להגיד את מה שיש לו, הוא שומר בבטן ואז יש לו פירות רקובים- הנה שתי עצות לחיים: 1 – אז תחזיקו בבטן, זה עושה קלקול קיבה. 2 – אל תחכו שמישהו יבין לבד מה אתם רוצים ממנו (בקשר רומנטי) אלא תַקְשרו את זה עימו/ה, שוב, כי זה מתכון לקלקול קיבה וגם למפחי נפש חוזרים ונשנים.
טוב חזרה לעניינינו, אני שונא פרקים שמשתמשים בדמויות משניות (טראוויס היום-ג'ורדי פעם) כדי להעביר מסר קיצ'י ורדוד. כבר ראינו פרקים כאלה, ואלה פרקים שצריך למחוק. זו גם הסיבה שלא אראה את הפרק הזה עוד פעם. הוא לא חידש לי כלום. אפילו הרקע שלמדנו על טראוויס היה מיותר. לא זאת בלבד, גם המשחק של יוני היה זוועתי, הוא מציע לנוסיקנים לשפר את היחסים עם הפדרציה באמצע קרב, תעשו הקבלה למצב עכשיו בארץ ותבינו את האידיוטיות.

לקראת סיום, אני רוצה לחזור לג'ורדי: מה שקלטתי הוא שג'ורדי היה בחלק גדול מאד מהסדרה, דמות לא ממומשת. כן הוא היה הסקוטי של הדור הבא. כן, הוא היה החבר הכי טוב של דאטה. כן, היה לו כמה פרקים טובים, אבל בעיקר, היו לו פרקים לא ממומשים, פרקים שהוא שיחק בתור תפאורה ואז דאטה או פיקארד גונבים את ההצגה בסוף לדוגמה: THE MIND'S EYE, BOOBY TRAP . ואני מניח שזה מה שראיתי בטראויס בפרק הזה, נסיון להביא את התפאורה לחזית. נסיון כושל צר לי להגיד.